Zapraszamy do umieszczania "wizytówek" Waszych jednostek Straży Pożarnej. Chcecie się czymś pochwalić, macie ciekawą historię,  przyślijcie info na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

osp_buczkowiceKońcem XIX wieku w Buczkowicach często wybuchały pożary. Aby z nimi skutecznie walczyć latem w 1897 roku założone zostało Towarzystwo Straży Ogniowej w Buczkowicach. Jego założycielami byli:kierownik szkoły Gustaw Herglotz, naczelnik gminy Józef Gluza i lekarz Franciszek Miodoński. Pierwszym prezesem tej straży został wybrany Gustaw Herglotz, a naczelnikiem Józef Gluza. Dane o założeniu straży pochodzą z przekazu ustnego. Według przekazów ustnych komenda od początku założenia w Buczkowicach wydawana była w języku polskim. W 1940 roku OSP w Buczkowicach przestała istnieć.

 

Czytaj więcej...

3Ochotnicza Straż Pożarna w Pólku powstała w 1945 roku i liczy obecnie 89 członków. Od początku istnienia stawialiśmy sobie za główny cel ratowanie zdrowia, mienia i życia mieszkańców okolicznych miejscowości. Mimo, że przez 60 lat zmienił się zakres działania Ochotniczych Straży Pożarnych staramy się zawsze spełniać najnowsze wymogi. Nasza jednostka posiada samochód GCBA 5/24 Jelcz 422, który zakupiliśmy dzięki dofinansowaniu Rady Gminy oraz środków własnych.  Dzięki wszechstronnemu wyposażeniu pojazd ten może służyć zarówno do akcji samodzielnych jak i współdziałać z innymi zastępami.

 

 

Czytaj więcej...

osp_niewachlow_logoPierwsze wzmianki dotyczące Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie znaleźć można w Rejestrze Stowarzyszeń i Związków Województwa Kieleckiego z lat 1921 - 1935. Wertując kolejne stronice spisu znajdziemy informację, że 6 grudnia 1927 roku zostało zarejestrowane Towarzystwo Straży Ogniowej w Niewachlowie. Jest to oficjalna data powstania naszej jednostki. Nieoficjalnie Ochotnicza Straż Pożarna na terenie dzisiejszego osiedla Niewachlów istniała prawdopodobnie znacznie wcześniej. Jak wcześnie, tego niestety nie udało się ustalić.

Czytaj więcej...

ospkaty_3Strażacy z OSP Kąty  zawsze szli z pomocą w potrzebie, nie tylko do pożarów, ale i do częstych powodzi, które nawiedzały nasze miejscowości. Jednak nie tylko walczyli z żywiołami. Pomagali przeprowadzać wiele imprez kulturalnych, uczestniczyli w wielu uroczystościach kościelnych, pomagali w przygotowaniu i przeprowadzaniu wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymek do Polski.

Czytaj więcej...