sople_05W związku z niskimi temperaturami zapowiadanymi na najbliższe dni MSWiA prosi o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo 997, możemy uratować im życie. Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych.

 

sople_05

W związku z niskimi temperaturami zapowiadanymi na najbliższe dni MSWiA prosi o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo 997, możemy uratować im życie. Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych i gazowych.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś (21 lutego) w nocy temperatura spadnie do -21°C, -19°C na północnym wschodzie Polski, -17°C w centrum i -12°C lokalnie na południu i zachodzie kraju. Według prognoz kolejna noc ma być równie mroźna – termometry pokażą od -22°C, -18°C na północnym wschodzie do -15°C w centrum i -12°C, -9°C na południu.

Od początku zimy policjanci patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze na bieżąco kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej. Informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w trudnym zimowym okresie.

W tym sezonie zimowym, od początku listopada 2010 r. z powodu wychłodzenia zmarły 194 osoby. W lutym br. policja odnotowała 23 takie przypadki.

Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy.

źródło: mswia.gov.pl